Sanal gerçekliğin popüler olmasıyla birlikte piyasada sanal gerçeklik gözlükleri artmaya başladı.

Ucuzundan pahalısına sanal gerçeklik gözlükleri neredeyse her yerde satılmaya başladı. Bende daha önce sanal gerçeklik deneyimini yaşadığım için bu gözlüklerden bir tane sipariş ettim. Ucuz olan gözlüklere telefon takıp sanal gerçeklik uygulamaları ve videolarını indirip kullanabiliyorsunuz. Benimde sipariş ettiğim, karton gözlüklerden sonra en ucuz gözlüklerden biri olan Vr Box 2.0 gözlüğüydü. Gözlüğün yanında bir de bluetooth kumandası vardı. Vr Box‘ ı seçmemin sebebi ucuz olmasına rağmen yanında kumandası da olmasıydı. Genellikle Çin’ den sipariş edilen bu gözlüğü kargosu geç gelmesi sebebiyle aynı fiyata bir Türk sitesinden satın aldım. 1 gün sonra kargo elime ulaştı ve gözlüğü denemeye başladım. Kutunun içinden, sanal gerçeklik gözlüğü, bluetooth kumanda, mercek silme bezi ve kullanma kılavuzları çıktı.

 

Vr Box 2.0,  3.5 inç ve 6 inç arası tüm telefonları destekliyor. Bende 5 inç olan Asus Zenfone 2 Laser var. İlk önce Google Play‘ den sanal gerçeklik oyunları indirdim. Çok fazla oyun olmasına rağmen çoğu kötü grafikli ve demo oyunlardı. Oyunlar çok yetersiz gelince, Google‘ ın Cardboard uygulamasını indirmek istedim fakat uygulama telefonumla uyumlu değildi. Google’ ın desteklediği güzel oyunları, Google sokak görünümü ve Youtube’ daki sanal gerçeklik videolarını açamadım. Yorumlara baktığımda çoğu telefon da bu uygulamaları desteklemiyor. Oynadığım en iyi oyun demo olmasına rağmen bir korku oyunu olan House of Terror oldu. Oyunun grafikleri de gayet güzeldi ve kumandayla etkileşimli bir oyundu.  Daha kaliteli bir telefon ile kaliteli oyunları indirip sanal gerçeklik deneyimini daha da iyi yaşayabilirsiniz.

 

Vr Box 2.0 ‘ da kulaklık girişi de bulunmakta. Kulaklık girişinin olması sanal gerçeklik deneyimini de arttırıyor. Gözlüğün sünger kısımları da oldukça kaliteli ve rahat.  Tek kötü yanı burun kısmı biraz rahatsız edici ve biraz da ışık sızdırıyor. Kumandası da oldukça kaliteli ve 2 adet kalem pille çalışıyor.

 

Vr Box 2.0 ve kumandası fiyatına göre oldukça kaliteli bir gözlük. Sanal gerçeklik ile ilgili uygulamalar ve diğer içerikler arttıkça daha da kaliteli bir deneyim yaşanabilir.