Her yıl haberleri çıkan yerli arama motoru konusu bu yılda Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan‘ın yaptığı konuşma ile tekrar gündeme geldi. Bakan Arslan yerli arama motoru projesi için çalışmalara başlanıldığını söyledi. Ahmet Arslan yaptığı konuşmadan şöyle dedi:

 “Siz sadece lokal bir çalışma yaparsanız, dünya ile entegre olmazsanız istediğiniz verimi ve sonucu alamazsınız. Bizim kesinlikle bu sektörde ister web adreslerinde olsun ister internette yaptığınız işlemlerde olsun dünya ile entegrasyonda taviz vermeden, ancak hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz.”. – Haber Milliyet

Bakan Arslan‘ın bu konuşmayı yapması oldukça güzel. Yıllardır yapılmaya çalışılan yerli arama motoru devlet desteği ile gerçekleşebilir. Bu projeyi sonuna kadar destekliyoruz. Fakat yerli arama motoru yapmak için ülkemizde yeterli ar-ge ve altyapı var mı, yeterli ekip bulunabilir mi, bütçe ne kadar olacak gibi sorular geliyor. Bu soruların cevabı için SEO Uzmanı Hasan YAŞAR web sitesinde çok güzel bir yazı yazmış. Bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

http://www.aramamotoru.com/yerli-arama-motoru-nasil-yapilir/ 

Çin’ in arama motoru olan Baidu çıktığı zaman Çin hükümeti Google’ ı yasaklamıştı. Ülkemizde de son yıllarda internet erişim kısıtlaması artmaya başladı buna dayanarak acaba yeni arama motoru çıktıktan sonra Google yasaklanabilir mi ?

Aslında yerli arama motoru projesi yıllardır gündemde. Geliştirilen bir çok arama motoru kısa zamanda hizmetini durduruyor. Ara sıra hem devlet tarafından hemde diğer geliştiriciler tarafından gündeme getirilen arama motoru haberleri ise şöyle:

Yıl 2012 – http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2012/10/12/milli-google-geliyor

Yıl 2013 – http://www.girisimhaber.com/post/2013/11/18/Yerli-Arama-Motoru-Girisimi-Geliyoo-InfoGrafik.aspx

Yıl 2014 – http://www.webtekno.com/internet/tubitak-arama-motoru-h3474.html

Yıl 2015 – http://www.ihlassondakika.com/teknoloji/turk-yapimi-farkli-bir-arama-motoru-vuhuv-com-707521

Her yıl gündeme gelen bir yenisi daha yapılan yerli arama motor(lar)ı başarılı olacak mı?